• Reklam
"BİR MAKAM BİR KAYMAKAM"
Yakup Aksungur

Yakup Aksungur

SORU-YORUM

"BİR MAKAM BİR KAYMAKAM"

30 Mart 2020 - 16:47

“Öncelikle yazıma başlamadan, ülkemizin üzerine kabus gibi çöken, koronavirüsten Allah’ım tez zamanda kurtarmayı nasip etsin. Rahmetli olanlara başsağlığı, hasta olanlara da acil şifalar diliyorum. Virüs dolayısıyla evden çıkmadığımızdan google, facebook ve çeşitli bir takım şeylerle meşgul olmaktayız. 
Asıl konuya da tam olarak nereden başlayacağımı bilmiyorum. Ben emekli okul müdürüyüm. Bu devletin ekmeğini yedim suyunu içtim. Allah devletimize zeval vermesin. Bizde görevimiz esnasın da Allah’ın izniyle elimizden geldiğince çalıştık gayret gösterdik, hizmet ettik. Hizmetimiz esnasında şimdi yer yer ürünlerini görmekte olduğumuz doktor, savcı, hakim, öğretmen, polis ve devlet kademelerinde çalışan insan yetiştirdik. Tabi ki yetiştiremediğimiz de olmuştur. Ama Allah’a şükür kalbim ve vicdanım rahat. 
Facebook’tan gözüme takılıp cevap verme ihtiyacı duyduğum kendim gözlemleyip şahit olduğum bir konuyu aydınlatmak istiyorum. Sayın Kaymakamımızın tayin yazısını okudum. Ben memurluğum sırasında yedi sekiz Kaymakamın bünyesinde çalıştım. Halkın içine giren garibanın yakın dostu olan, köyleri adım adım gezen Sayın Ayhan Durmuş’u bilirim. Dedem, babam köylerde susuz gittiler. Sağolsun Ayhan bey aşağı köylerin grup sularını halletmişti ve kapısı da herkese açıktı. Aynı zamanda da halkın içinden de çıkmazdı. 
Birde İsmail Demirhan vardı; yurtları ve vakıfları ayakkabısını çıkartmadan gezen, memurunu ezen, Sungurlu’da sadece üç kişi ile oturan.  İmam Hatip kökenli olduğunu söyleyen, insanlara tepeden bakan, dünyayı ben yarattım diyen, makamı babasının bürosu gibi gören biriydi. Diğerleri ile fazla tanışma şansım olmadı. Şimdi bu Kaymakamımızı tanıdığımda emekli olmuştum. Herhalde sıradan bir tayin olsa gerek. Kaymakamlar kararnamesinde çıkmamıştı. 
Bu Kaymakamımızın geldiğinde bende Hilalli Köyü Cami Dernek Başkanlığı yapmakta idim. Giden Kaymakamımız camimize 30 bin TL söz vermişti. Hoş geldinize gittiğimiz de konuyu anlattık. Bir Kaymakamdan beklemediğim üç hareketi orda beni şaşırttı. Birincisi Reisi Cumhurumuzun sigara genelgesini tınlamıyor. Makamda sigara içiyordu. Buna çok insan şahittir. İkincisi ‘size o Kaymakam para söz vermişse gelsin versin’ demişti. ‘Siz bu camiyi beş altı yılda zor yaparsınız, ben çok dernek gördüm yarın birbirinize düşersiniz’ demişti. Allah’a şükür biz o camiyi on ayda yaptık. İsmini de ‘15 Temmuz Şehitler Camisi’ koyduk. Evet camimize 10 bin TL verdi ama cami isminde de bize ‘neden 15 Temmuz Şehitler Cami koyuyorsunuz. Mesela Hz. Ali Cami neden koymuyorsunuz’ diyerek ısrarcı olmuştu. Buna köy muhtarımız ve dernek üyelerimizde şahittir. Cami ile ilgili birkaç kez ziyaret etmek istediğimizde de randevu vermemişti. Buna da siyasicilerimiz şahittir. Gerekirse isimde verebilirim. Yani bir makam sahibi idi, ama o makam aşağıda ki halka kapalı idi. 
Basında bazı yazıları okudum. ‘Halk böyle çalışkan bir Kaymakam görmedi’ diyor. Beyler halkın içine girin kaç köyü, kaç kere gezmiş bunları muhtarlarımız daha iyi bilir Muhtarlarımıza da Perşembe gününün dışında randevu vermiyordu. Şimdi giderken niye yazdın diyeceksiniz. Sungurlu’nun kaderi bu olsa gerek, Sungurlu’ya kaç tane fabrika açtı?  Köylere İlçe Tarım vasıtası ile ne yaptı, hangi köyleri su ile buluşturdu? Delice çayı akıyor biz bakıyoruz. Hayvancılık mı, seracılık mı yaptırdı? Ey Sungurlu hemşehrilerim, bir bürokratın bir bardak çayını içmekle olmuyor, iş bitmiyor. Ey siyasiciler kim Sungurlumuz için çalışıyorsa ödüllendirin. Kimde çalışmıyorsa gereğini yapın. 
Sayın Vali Yardımcım biz sizin vermediğiniz randevulara hiç küsmedik. Sizde bu yazıya alınmayın. İnşallah gittiğiniz yerde güzel hizmetler edersiniz, yolunuz açık olsun. Halka hizmet, Hak’ka hizmettir, düsturunu rehber edinirsiniz.
Bu memleket hepimizin başka gideceğimiz bir yer yok. Gençlerimiz iş, aş, eş bekliyor. Saygı duyulması gerekenlere saygılar. “SAĞLIKLI KALIN, EVDE KALIN”
 

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Sungurlulu Birisi
  1 ay önce
  Bir kere şunu iyi bilmek gerekir; Kaymakam mülki amirdir ve yapacağı ve sorumlu olduğu görevler kanunlarla sabittir. Sizlerde kamuda çalışmış bir insanmışsınız görevleriniz ve yetkileriniz ne ise onu yaparsınız. Bir yerde fabrika açmak istihdam yaratmak kaymakam veya kaymakamlığın görevi değildir. Yönetici konumunda çalışmış birisi olarak bunu bilmeniz gerekmez mi? Ayrıca bu tarz eleştirilerinizi çalışan kişi her kimse görev yaptığı süre içerisinde yapmanız da etik olması açısında daha iyi olacağı kanısındayım. Veyahutta sizde bilirsiniz ki kaymakam İçİşleri Bakanlığına bağlıdır. Bu tür şikayetlerinizi direkte olarak Bakanlık düzeyinde yapmanız sizin samimi olmanız açısından önem arz ederdi. Sizin bu yazıyı kaymakam buradan gittikten sonra yapmanız bir nevi ölmüş bir insanın arkasından konuşmanızla eş değer. Sonuç itibarı ile içi boş tamamen kendi düşüncelerinizi kindar bir şekilde ifade etmişsiniz. Bu şekilde yapmanız ne derece doğrudur.Bunu bir düşünün ve kafa yorun isterseniz.
 • Ramazan DÖLKELEŞ
  2 ay önce
  SAYIN HOCAM YAKUP BEY YAZINIZI OKUDUM ÇOK DOĞRU YAZMIŞSINIZ SİZLERİ TEPRİK EDİYORUM
 • İsmimi Yermek Istemiyorum
  2 ay önce
  Sahsım adına bu yazıyı okuyunca yeni ataması yapı*** Sungurlu Kaymakamı Mitat Gözen Yani Yeni Aydin Vali Yardımcısına yazdıgınızı düşünmekteyim. Şok Oldum Sizin kaleminizden çıkan bu habere!!! Mitat Gözen beyin bu derecede sizi uzmesi, bir sungurlulu olarak beni içten yaraladı. İyi çalışiyor diye biliyorduk ama birde kaleme alınınca farklı düşündüm.
 • Bektaş Çürük
  2 ay önce
  Boş boş yapma 15 temmuz adını niye koyuyorsunuz da Hz. Ali nin adını koymuyorsunuz ? alevi bir vatandaş olarak beni dışlamanızı kabul etmiyorum sungurlu ya gelmiş geçmiş en iyi kaymakam da HULISİ ŞAHİN beydir. senin siyasi kimliğinin dışında art niyetli yazdığın bu yazıyı kınıyorum.
 • Nebi VARGELOĞLU
  2 ay önce
 • Recep AKDAĞ
  2 ay önce
  Değerli müdürüm sizinle kısa bir süre çalıştık.sizin disiplinli ve çalışkan biri olduğunuzu biliyorum.Vatan millet için çabalarınız takdire şayandır.Yazınızı sonuna kadar okudum.Kaymakamların çoğunu bende biliyorum. Yazdığınız her kelime doğru.Çok güzel tahlil etmişsiniz.Sizi bu yazınızdan dolayı tebrik ediyorum. Selamlar gönderiyorum.
 • AHMET CAN
  2 ay önce
  Diğerlerini bilmem ama İsmail hakkında söyledikleriniz harfiyen dogru eksiğide var. Sayın Recep Tayyip bey\'ide otobusten indirtmemiş, konuşturmamıştı

Son Yazılar